Do while petlja

Do While protok petlje dijagram

Kod većine programskih jezika,do while petlja je naredba kontrola protoka koji izvršava blok koda najmanje jednom, i onda neprestano izvršava blok, ili ne, u zavisnosti od datog logičkog stanja na kraju bloka. Imati na umu da za razliku od većine jezika, Fortran-ova do petlja je ustvari ista kao i  for petlja.

Do while konstrukcija se sastoji od procesa simbola i uslova. Prvo, kod unutar bloka se izvršava, i onda se uslov procenjuje. Ako je uslov tačan kod unutar bloka se izvršava ponovo. Ovo se ponavlja sve dok uslov ne postane netačan. Zato što do while  petlje proveravaju uslov nakon što je blok izvršen, kontrolna struktura je takođe poznata kao i post-test petlje. Suprotno od while petlje, koja testira uslov pre nego što se kod unutar bloka izvršio, do-while petlja je izlazna-uslov petlja. Ovo znači da se kod mora uvek izvršiti prvo i onda se procenjuje izraz ili test stanja. Ako je tačno, kod izršava telo petlje ponovo. Ovaj proces se ponavlja  sve dok izraz ima tačnu vrednost. Ako je vrednost netačna, petlja se zaustavlja i kontroliše protok do izjave prateći do-while petlju.

Moguće je i u nekim poželjnim slučajevima, da se uslov uvek procenjuje kao tačan, stavarući beskonačnu petlju. Kada je ovakva petlja stvorena namerno, obično postoji još jedna kontrolna struktura (kao što je izjava prekida) koja dozvoljava prekid petlje.

Neki jezici mogu koristiti različitu konvenciju naziva za ovaj tip petlje. Na primer, jezik Paskal ima "repeat until" petlju, koja se nastavlja sve dok kontrolni izraz nije tačan (a zatim se završava) — dok "while" petlja radi sve dok je kontrolni izraz tačan (i zaustavlja se čim izraz postane netačan).


Developed by StudentB